Connected successfully
Obec Cerenany Obec Cerenany

Obecný úrad

Dokumenty

O našej obci

Médiá a galérie

Okolie obce

Kultúra a šport

Aktuálne informácie - archív


Výstup na Kľak 1351,6 m
Dátum pridania 21.05.2015


Turistický klub Jaseň 17.5.2015 usporiadal výstup na bralnatý dolomitový vrch Kľak v Malej Fatre. Naša túra sa začala presunom znašej obce Čereňany do Fačkovského sedla s n. v. 802 m. Po štátnej ceste do horského sedla pod Reváňom, stojí za povšimnutie prístrešok s nápisom , že tam pramení rieka Nitra.

V sedle nás privítalo oblačné počasie a zahalilo aj náš vrch, ale dúfajúc, že slniečko predsa len zvíťazí sme po žltej značke pomerne strmým lesným chodníkom vystúpili do sedla pod Reváňom 1184 m. Po zdolaní najstrmšieho úseku trasy sme mokré tričká vymenili za suché a trochu sa občerstvili. Aj počasie nám prialo – oblaky sa rozplynuli a náš cieľ túry sa ukázal v plnej kráse. Po pár metroch z lúky sme sa znovu ponorili do lesa, kde nás opojila vôňa medvedieho cesnaku, ktorý tu pripomína miestami malú plantáž. Po ochutnávke pokračujeme lesným chodníkom miernym stúpaním s občasnými výhľadmi do Fačkova a Strážovských vrchov, k smerovníku, ktorý je umiestnený na kamenných základoch ,kde kedysi stála turistická útulňa. Na mieste, kde starú chatu pod Kľakom pripomína už len fotografia na skale sa otvárajú skvelé výhľady. Asi po 10 min. úzkym chodníkom, ktorý lemovali ešte krásne rozkvitnuté prvosienky a chránená rastlina Horec sme sa ocitli na vrchu s mohutným dvojkrížom. Výstupy na Kľak sú turistami veľmi obľúbené pre jeho povestné kruhové výhľady, ale aj veterné počasie. Aj nám bolo dopriate oboje. Pohorie Vtáčnik, Kremnické vrchy, Nízke Tatry, Kráľová hoľa, Chočské vrchy, Strážovské vrchy, Fatry a Tatry sú ako na dlani, o tom niet pochýb. Po spoločnej vrcholovej fotke naši chlapci našli miesto v závetrí kríkov na oddych a tzv. nedeľný obed. Ale koniec túry to ešte nebol.

Vrátili sme sa kúsok naspäť k smerovníku a po zelenej značke sme zostupovali lesným chodníkom ku Kľačskému vodopádu. Nachádza sa na juhu Lúčanskej Malej Fatry vo výške 990m. Kľačský vodopád s výškou 30 m , je jedným z piatich na Slovensku, ktoré sú vyhlásené za národné prírodné pamiatky. Možno tu stretnúť aj medveďa, no my sme na šťastie stretávali len turistov. Naše posledné metre viedli do malebnej dedinky Vrícko, kde nás čakal autobus a to bol cieľ našej túry.

Spokojní, že sme spoznali ďalší krásny kúsok Slovenska a niečo urobili aj pre svoje zdravie, sme už cestou domov naplánovali na 24. máj 2015 výstup na Veľký Gríč. Srdečne Vás pozývame. Popis trasy: Čereňany – Handlová – Veľký Gríč – Biely kameň – Podhradie. Túra nie je náročná a je určená pre všetky vekové kategórie. Odchod autobusu z parkoviska OD Jednota.

 

Tešíme sa na Vás

R.Kováčiková

návrat ...


Aktuálne

15.12.2021
Obec Čereňany ponúka na prenájom kancelárske priestory a skladové plochy vo svojom priemyselnom objekte.

Fotogaléria

PoČasie

iMeteo.sk

odkazy