Connected successfully
Obec Cerenany Obec Cerenany

Obecný úrad

Dokumenty

O našej obci

Médiá a galérie

Okolie obce

Kultúra a šport

Aktuálne informácie - archív


Fašiangy a pochovávanie basy
Dátum pridania 08.02.2016


 

 

 

 

Fašiangové slávnosti a pochovávanie basy sú tradičné oslavy spojené s národnými zvyklosťami, ktoré sa líšia v našich regiónoch len drobnosťami. Je to obdobie od Troch kráľov až do Popolcovej stredy, kedy začína 40 dňový pôst. My sme to stihli už v sobotu, aby si do stredy ľudia ešte mohli užiť hojnosti a zábavy.

 

Zamestnanci obecného úradu na čele so starostom od rána pripravovali pre obyvateľov a návštevníkov obce občerstvenie - zabíjačkové špeciality - ktoré sa všetky zjedli od 15:00 do 19:00 pred požiarnou zbrojnicou. To svedčí o majstrovstve Ferka Cifríka, ktorý všetky tieto fajnovosti pre obecný úrad pripravoval. Za kapustnicu patrí vďaka reštaurácii Afrodita a p. Mariánovi Filovi. O zábavu sa tu postaral folklórny súbor Hájiček.

 

Že sa fašiangy vydarili potvrdzuje aj účasť. V kultúrnom dome už od 19.00 nebolo jediné voľné miesto na sedenie.

 

Celý priebeh fašiangových slávností v kultúrnom dome bol spestrený bohatým programom, pri ktorom jediné oko nezostalo suché. Od smiechu. O folklór sa postarali už tradične Hôrky a Beťári pod vedením Mgr. Ľubomíra Maceka a v humorných scénkach zažiarili aj Pavol Mikula a Mária Žišková. Veľmi dobre zapôsobili aj príslušníci DHZ Čereňany v krojoch, krotí vystupovali spolu s Beťármi a nakoniec aj za veľkého žiaľu a nárekov plačiek pochovali basu.

 

Starosta obce ďakuje všetkým organizátorom aj účinkujúcim a teší sa na ďalšie spoločné stretnutia.

návrat ...


Aktuálne

15.12.2021
Obec Čereňany ponúka na prenájom kancelárske priestory a skladové plochy vo svojom priemyselnom objekte.

Fotogaléria

PoČasie

iMeteo.sk

odkazy