Obec Cerenany Obec Cerenany

Obecný úrad

Dokumenty

O našej obci

Médiá a galérie

Okolie obce

Kultúra a šport

Aktuálne informácie - archív


Prechod Nitrických vrchov
Dátum pridania 11.05.2015


Krásne počasie pri prechode Nitrických vrchov.

 

Poslednú aprílovú nedeľu turistický oddiel Jaseň uskutočnil plánovanú akciu od kúpeľov Chalmová cez Malý Lubín, sedlo pod Drieňovým vrchom, Drieňový vrch, sedlo Slatina na Veľký vrch a železničná stanica Oslany. Turistickú akciu sme začali z parkoviska chalmovských kúpeľov kde nás priviezol autobus z našej obce. Túru sme začali strmým stúpaním lesom po modrej značke z parkoviska s nástupom vľavo. Po približne ½ hodine sme sa dostali na lúku nad obcou Chalmová a ďalej pohodlným úzkym neznačeným chodníkom s občasnými výhľadmi na obce Hornej Nitry sme onedlho opäť križovali modro značený turistický chodník ktorý prichádza zo spomínaného parkoviska ale s nástupom vpravo. Turistickým chodníkom sme vystúpili na Malý Lubín 471 m/m s prvou prestávkou na občerstvenie a výhľadmi od pohoria Vtáčnik, až po Martinské Hole. Modrá, slnkom zaliata obloha napovedala, že výhľady z turistiky budú naozaj krásne. Asi po ďalšej ½ hodine ďalšieho stúpania lesostepou sme sa opäť zapotili prišli do sedla pod Drieňovým vrchom. Tu sme si všimli veľkú kaluž ktorú navštevuje zver za účelom kúpeľu a zbavovania sa parazitov. Tu modrá turistická značka končí, tvorí akýsi okruh a vracia sa opäť na spomínané parkovisko. K najvyššiemu bodu Veľký Lubín (616m/m) nás priviedla už za mierneho stúpania lesná cesta. Potom už len občasným miernym klesaním a stúpaním ale prevažne rovinatým terénom sme prišli k Slatine – poľovnícke chatky. Po krátkej zastávke sme pokračovali lesnou cestou popri krížu s Pannou Máriou a lavičkou – pútnické miesto z Nitrice ďalej do lúčneho sedla Slatiny kde sa naša trasa stáča na juh a ďalej neznačeným chodníkom tichou, prebúdzajúcou sa prírodou. S pribúdajúcimi kilometrami sa začal hlásiť hlad, čo bolo predzvesťou , že opekanie je na dosah. Na krásnej lúke pod borovicami s ohniskom a posedením, sme vychutnávali nedeľný obed. K dobrému obedu patrí aj oddych, ktorý sme práve tu dopriali. Posilnení a oddýchnutí v závere miernym stúpaním sme zvládli aj posledné metre na Veľký Vrch, ktorý bol tiež naším cieľom. Zostupovú trasu sme zvolili popod lezecké skaly a tak s trochou adrenalínu sme ukončili našu trasu na železničnej stanici Oslany. Trochu unavení, pekne opálení sme prežili krásnu slnečnú nedeľu.

 

Naše ďalšie pozvanie – Výstup na Kľak 17.mája 2015

 

Lokalita: Vrch v Malej Fatre

Popis trasy: odchod o 7,OO hod. z parkoviska pred OD Jednota - autobusom p. Šimún. Presun do Fačkovského sedla, Reváň, výstup na Kľak s n. v. 1352 m. Zostup do dedinky Vrícko.

Stredne náročná trasa, za pekného počasia výhľady do vzdialených pohorí. Hojne sa tu vyskytuje medvedí cesnak a chránená rastlina Horec.

Chcete zažiť krásny deň v lone prírody, neváhajte a pridajte sa k nám.

Tešia sa na Vás turisti z oddielu Jaseň.

 

Viac fotografií nájdete tu:

FOTOGALÉRIA

návrat ...


Aktuálne

15.12.2021
Obec Čereňany ponúka na prenájom kancelárske priestory a skladové plochy vo svojom priemyselnom objekte.

Fotogaléria

PoČasie

iMeteo.sk

odkazyÚvod | Administrácia | Заказать компромат на конкурента.873242